Başörtüsü kadın giyiminin bir parçası!

ARMINE başörtü

Tarihten günümüze gelen kültürün bir parçası olan başörtüsü, eski medeniyetlerde sosyal statünün, asaletin göstergesi olarak kullanılırdı. Kimi zaman şal, eşarp ve bone ile asaletini simgelemeye çalışan kadınlar kimi zaman ise pelerinli aksesuarlarıyla bu ihtişamı korumaya çalıştılar.

Muslima Wear Püsküllü Şal

Tesettür modasının vazgeçilmezi bone ve şal

Eski Türk kültüründe başörtüsü bir dini temsil etmesinden ziyade süs eşyası olarak kullanılırdı. Bunun yanı sıra Osmanlı döneminde ise kadın kıyafetinin vazgeçilmez unsurları arasında şal ile başörtüsü bulunmaktadır.

Günümüz Türkiye’sinde Müslüman kadınların başını örtmesi yaygın kullanım şekillerindendir. Toplumumuzdaki zenginliklerden birisi de bu örtülerin kullanılış biçiminin farklı yörelere göre başörtüsü bağlanma şekillerinin değişiklik göstermesidir. Kimi yerde göz hizasında veya başın üst kısmından bağlanırken kimi yerde çene altından bağ yapılır. Başörtüsünün en rahat kullanımı bone ile kullanımıdır. Bone hem kullanım rahatlığı sağlarken hem de tesettürü tamamlamak için çok yaygın kullanılmaktadır.

Şimdilerde ise bu kültür artık farklı moda akımlarını etkilemekte ve modanın seyrine yön vermektedir. Tesettür modasında her yıl ön plana çıkan farklı farklı renkler, farklı farklı desenler tesettürü benimsemiş kişilerin günlük yaşamlarına kadar etki ediyor. Çünkü kendini ifade etmenin ve iç dünyayı açığa çıkarmanın bir yolu da kullanılan başörtüleridir. Kendine değer veren muhafazakar kadınlar, giyimlerinin bir parçası olan örtülerini özenle seçiyor, kendini yansıtan şekilde kıyafetleriyle kombinliyor ve ifade gücünü arttırıyor.

Kendini daha iyi ifade edebildiğini düşünen kadınlar, daha fazla özgüvene sahip hissediyor.Bu yüzden tesettür abiye, şal, bone, başörtüsü gibi muhafazakar hanımların vazgeçemeyeceği unsurlar bir kat daha önemli hale geliyor.

Sizler de yazılarımızı ve güncellemelerimizi takip ederek, en yeni trendlere ulaşabilirsiniz!